pic

Intro til 1-minutskonkurrence

30-08-2011 af Trine Hansen

Opråb til at alle filmtalenter i det østjyske!!

 


Århus Filmværksted og Filmlab Aarhus lancerer under Århus Festuges filmfestival en konkurrence om at producere den bedste 1-minuts film i tråd med festugens tema i 2012. Vi har derfor inviteret en af landets hotteste instruktører udi korte formater m.m.m. til at kigge forbi sal A i Øst for Paradis og dele ud af inspiration og redskaber til håndtering af den ultrakorte films fortællekraft.

 

 

tl_files/afv/Billeder til nyhedsbreve/Martin de Thurah.jpg

Martin de Thurah

 

Vi glæder os derfor til at byde dig og MARTIN DE THURAH velkommen i biografsalen. Du vil desuden blive præsenteret for JESPER MAINTZ, som i foråret 2012 vil afholde et workshop forløb på Århus Filmværksted om 1-minuts film.

 

 

tl_files/afv/Billeder til nyhedsbreve/Jesper Maintz.jpg

Jesper Maintz

 

Jesper er aktuel med filmen ”Upstairs” og har i værkstedets regí produceret en række korte film, som du aldrig vil glemme. Mød derfor fordomsfrit op d. 30/8 kl. 21 og bliv inspireret til at finde din vinkel og fortælleform for næste års tema – det bliver spændstigt!

 

Sal A i Øst for Paradis, tirsdag den 30. august kl. 21. Gratis entré.




tilbage til oversigten

Tilbage

Bookmark and Share
Bookmark and Share
pic
pic
pic
pic
pic
pic